Chcesz wiedzieć czym dokładnie są Gwarancje dla młodzieży? Skąd wzięła się ta inicjatywa? Jakie są jej szczegóły? I jak ma być realizowana w Polsce? Tutaj znajdziesz wszystkie informacje na ten temat.
Cała historia rozpoczęła się w grudniu 2012 r. gdy Komisja Europejska przedstawiła koncepcję Gwarancji. 5 miesięcy później, 22 kwietnia 2013 r. Rada Europejska przyjęła Zalecenie Rady z dnia 22 kwietnia 2013r. w sprawie ustanowienia gwarancji dla młodzieży (europa.eu), zgodnie z którym od początku 2014 r. państwa członkowskie zostały zobligowane do wdrożenia Gwarancji.
W dniu 30 października 2020 r. na szczeblu UE przyjęto zalecenie w sprawie wzmocnionej Gwarancji dla młodzieży, które zastąpiło powyższe zalecenie.
Jeżeli jesteś w grupie wiekowej 15-29 lat i należysz do tzw. Grupy NEET tj. nie kształcisz się, nie szkolisz oraz nie pracujesz, możesz skorzystać ze wsparcia oferowanego w ramach Gwarancji dla młodzieży. Powiatowe urzędy pracy są zobowiązane do przestawienia ci oferty w ciągu 4 miesięcy od zakończenia kształcenia lub utraty pracy.
Oprócz powiatowych urzędów pracy realizatorami Gwarancji dla młodzieży w Polsce są również:
- Ochotnicze Hufce Pracy;
- Bank Gospodarstwa Krajowego;
- Partnerzy rynku pracy realizujący projekty dofinansowane ze środków UE.
Zachęcamy również do zapoznania się z Planem realizacji Gwarancji dla młodzieży w Polsce z października 2015 r. Plan ten został zaktualizowany w roku 2022 w związku z przyjęciem nowego zalecenia na szczeblu UE. Aktualizacja planu w wersji polskiej oraz angielskiej dostępna jest poniżej w załącznikach.