30 czerwca br. w Lesznie odbyła się konferencja z udziałem Minister Rodziny i Polityki Społecznej – Pani Marleny Maląg, podsumowująca wyniki naboru na projekty pilotażowe pn. „Czas na Młodych – punkty doradztwa dla młodzieży" i inaugurująca ich realizację w ponad 70 powiatach w Polsce.
W konferencji udział wzięli przedstawiciele Powiatowych Urzędów Pracy, które uzyskały dofinansowanie na swoje projekty, przedstawiciele organizacji uczestniczących w realizacji projektów jako partnerzy, administracji, władz lokalnych i środowiska naukowego.
- Polska jest wśród liderów w Unii Europejskiej, jeśli chodzi o najniższe bezrobocie - powiedziała Minister Marlena Maląg otwierając konferencję. - Młodzi ludzie, kończąc naukę, znajdą w jednym miejscu kompleksową informację dotyczącą miejsc pracy, ale także wsparcie jeśli chodzi o planowanie ścieżki kariery zawodowej. Praca daje poczucie godności i stabilizacji. Dzięki stabilnej pracy młodzi ludzie mogą podejmować decyzję o założeniu rodziny.
Łącznie wnioski złożyły 77 powiatowe urzędy pracy z 15 województw. Wszystkie przedłożone wnioski zawierały innowacyjne propozycje w zakresie organizacji i funkcjonowania punktów dla młodzieży. Punkty doradztwa zaoferują osobom młodym dostęp do usług i informacji w co najmniej 3 obszarach: zatrudnienie, pomoc społeczna, wsparcie psychologiczne. Dodatkowymi obszarami wsparcia będą: edukacja, zdrowie, zamieszkanie, doradztwo prawne i finansowe. Ważnym elementem testowanych modeli będzie uwzględnienie w nich praktycznych form wsparcia (zwłaszcza staży) oraz aktywne docieranie do osób młodych z ofertą i informacją o wsparciu.
Rozwiązania przewidujące kompleksowe wsparcie osób młodych na rynku pracy dobrze sprawdzają się w wielu krajach. Pierwotnie Ministerstwo planowało przeznaczyć na ten pilotaż kwotę 60 mln zł z Funduszu Pracy, ale ze względu na bardzo wysoką jakość nadesłanych projektów i także ich znaczenie dla wsparcia osób młodych i dla społeczności lokalnych zdecydowano o zwiększeniu kwoty do ponad 73 mln i przyjęciu do dofinansowania wszystkich zgłoszonych projektów. Punkty rozpoczną swoją działalność – w zależności od założeń danego projektu – od lipca, sierpnia lub września tego roku i potrwają do końca 2024 r. Najlepsze modele punktów zostaną zastosowane jako rozwiązanie systemowe w całym kraju.
Podczas konferencji Powiatowy Urząd Pracy w Lesznie przedstawił założenia swojego projektu pn. „Innowacyjność – rozwój - kompetencje / Punkt doradztwa dla młodzieży". Swoimi doświadczeniami podzielili się także młodzi przedsiębiorcy, którzy rozpoczęli swoja działalność dzięki wsparciu uzyskanemu w urzędzie pracy. O swoich badaniach dotyczących spędzania czasu wolnego przez osoby młode przed i po pandemii opowiedziała Pani prof. Grażyna Węgrzyn z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.