Do 14 kwietnia br. Powiatowe Urzędy Pracy mogą składać wnioski na realizację pilotażowych projektów mających na celu przetestowanie w Polsce modelu zintegrowanych usług dla osób młodych, wspierających tę grupę na rynku pracy. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej planuje przeznaczenie na program „Czas na Młodych – punkty doradztwa dla młodzieży" 60-ciu mln złotych w latach 2023 – 2024. Projekty mogą być realizowane przez urzędy samodzielnie lub w partnerstwie.
Podejmowanie dobrej jakości zatrudnienia przez osoby młode i rozwój ich umiejętności jest jednym z priorytetów Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Równolegle do realizowanych w ostatnich latach przedsięwzięć, takich jak Gwarancje dla młodzieży i dedykowane instrumenty urzędów pracy wspierające zatrudnianie osób do 30 roku życia, resort podjął prace nad wdrożeniem w Polsce stosowanego z powodzeniem w innych krajach podejścia na zasadzie one stop-shop – czyli punktów, w których osoba młoda może nie tylko otrzymać wsparcie w zakresie podnoszenia umiejętności lub podejmowania zatrudnienia, ale także informację i wsparcie przy innych kwestiach, które wpływają na możliwość podejmowania dobrej i ciekawej pracy, a nierzadko tę możliwość wręcz warunkują (są to m. in. kwestie edukacyjne, zdrowotne, z zakresu pomocy społecznej, wsparcia psychologicznego, informacji o możliwościach przeprowadzki i zamieszkania, doradztwo prawne i finansowe).
W ramach pilotażu projekty mogą składać Powiatowe Urzędy Pracy działające na terenie powiatów, w których udział osób młodych wśród zarejestrowanych bezrobotnych jest szczególnie wysoki (przekracza średnią dla kraju). Podczas pilotażu zostaną przetestowane, przez okres od 12 do 18 miesięcy, możliwe modele takich punktów. Punkty zaoferują osobom młodym dostęp do usług i informacji w co najmniej 3 obszarach (zatrudnienie, pomoc społeczna, wsparcie psychologiczne), a każdy kolejny obszar (edukacja, zdrowie, zamieszkanie, doradztwo prawne i finansowe) będzie dodatkowo punktowany. Ważnym elementem testowanych modeli będzie uwzględnienie w nim praktycznych form wsparcia (zwłaszcza staży) oraz aktywne docieranie z ofertą i informacją o wsparciu do osób młodych.
Po zakończeniu realizacji projektów pilotażowych zostanie przeprowadzona ich ewaluacja, w celu wskazania tych rozwiązań, które w największym stopniu odpowiadają potrzebom osób młodych i które powinny być zastosowane jako rozwiązanie systemowe w kraju.
Więcej informacji znajduje się na stronie: Nabór na projekty pilotażowe „Czas na Młodych – punkty doradztwa dla młodzieży".