Działalność edukacyjno-wychowawcza
Jeśli masz od 15 do 18 lat, możesz łączyć naukę z pracą. Pozwoli Ci to na uzupełnienie wykształcenia i jednoczesne odbycie przygotowania zawodowego. Kształcenie ogólne możesz odbywać w formie szkolnej (VII i VIII klasa szkoły podstawowej z oddziałami przysposabiającymi do pracy lub szkoły podstawowej dla dorosłych, szkoła branżowa I stopnia z 3-letnim cyklem kształcenia) lub pozaszkolnej (szkolenie zawodowe w postaci kursowej). Przygotowanie zawodowe, za które otrzymasz wynagrodzenie, odbywasz w warsztatach szkoleniowych OHP lub u pracodawcy zewnętrznego. Zostając uczestnikiem OHP, zaopiekuje się Tobą:- wychowawca w szkole, w której odbywasz kształcenie ogólne;
- instruktor praktycznej nauki zawodu u pracodawcy, u którego odbywasz przygotowanie zawodowe;
- wychowawca i doradca zawodowy OHP, którzy monitorują przebieg Twojej edukacji oraz pomagają Ci ją zaplanować i zrealizować.
Możesz wybrać jeden, spośród trzech typów jednostek, który najbardziej odpowiada Twojej sytuacji i Twoim potrzebom socjalnym i edukacyjnym.
Wybierz:
- Hufiec Pracy – jeśli mieszkasz w pobliżu jego siedziby (gmina, dzielnica, etc.);
- Ośrodek Szkolenia i Wychowania – jeśli mieszkasz w rejonie powiatu lub województwa;
- Centrum Kształcenia i Wychowania – jeśli mieszkasz w miejscu odległym od jego siedziby lub w innym województwie.
Zawodowe szkolenia kursowe
Udział w nich pozwala na uzyskanie dodatkowych umiejętności lub zmianę dotychczasowych kwalifikacji. Są one przeznaczone zarówno dla uczestników OHP w jednostkach opiekuńczo-wychowawczych, jak i dla absolwentów OHP oraz młodzieży korzystającej z usług jednostek rynku pracy OHP.Zdobywanie wykształcenia na zasadzie uczestnictwa w OHP
Co daje zdobywanie wykształcenia z OHP? Dzięki Hufcom, jeśli masz od 15 do 18 lat, możesz łączyć naukę z pracą. Pozwoli Ci to na dokończenie szkoły podstawowej, zdobycie fachu (kwalifikacje na poziomie szkoły branżowej) i jednoczesne utrzymanie się.Szkolenia zawodowe
Dzięki bezpłatnym szkoleniom uzupełnisz swoje wykształcenie i zdobędziesz nowe umiejętności. Wzięcie udziału w szkoleniu pozwoli Ci zmienić kwalifikacje i podniesie Twoją atrakcyjność na rynku pracy.Młodzieżowe Biura Pracy (MBP)
Jeśli szukasz pracy i masz ukończone minimum 15 lat, zgłoś się do Młodzieżowego Biura Pracy OHP. Pośrednik pracy pomoże Ci wybrać odpowiednią ofertę pracy. Skorzystaj z atrakcyjnych ofert pracy, weź udział w targach i giełdach pracy organizowanych przez OHP.Mobilne Centra Informacji Zawodowej (MCIZ)
Masz problem z dotarciem do doradcy zawodowego lub pośrednika pracy? Dzięki mobilnej działalności MCIZ my przyjedziemy do Ciebie! Możemy zorganizować w Twojej miejscowości bezpłatne spotkania informacyjne, warsztaty oraz konsultacje z doradcą zawodowym.Młodzieżowe Centra Kariery (MCK)
Chcesz określić swoje miejsce na rynku pracy, wybrać zawód lub dalszą drogę kształcenia oraz wziąć udział w szkoleniu i uzyskać zatrudnienie? Przyjdź do specjalistów w MCK. Szukając pomysłu na siebie, warto skonsultować się z fachowcami. W MCK weźmiesz udział w ciekawych warsztatach i zajęciach, możesz skorzystać z indywidualnych porad zawodowych, testów zawodoznawczych, iść na szkolenie zawodowe oraz możesz otrzymać ofertę pracy.Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat usług oferowanych przez Ochotnicze Hufce Pracy, przejdź do strony Strona główna - ECAM (dokariery.pl).