22 września br. w siedzibie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej odbyło się posiedzenie „Zespołu Monitorującego Gwarancje dla młodzieży".
Więcej informacji znajdziesz na stronie Zespół Monitorujący.
Spotkanie otworzył wiceminister Stanisław Szwed, w zastępstwie Przewodniczącej Zespołu, Minister Rodziny i Polityki Społecznej, Pani Marleny Maląg.
„Cieszę się, że mamy dziś możliwość spotkania z Państwem, po okresie prac w formie zdalnej" - powiedział wiceminister Stanisław Szwed. – „Sytuacja na polskim rynku pracy jest stabilna, co przekłada się także na dobre perspektywy zawodowe dla osób młodych. Niemniej, cały czas prowadzimy działania, które będą przyczyniać się do coraz lepszych ofert pracy dla osób młodych – jest zarówno program Gwarancji dla młodzieży, jak inne kwestie, jak chociażby godny poziom płacy minimalnej, który także ma znaczenie dla osób wchodzących na rynek pracy."
Podczas spotkania omówiono sytuację osób młodych na rynku pracy oraz założenia nowej edycji „Gwarancji dla młodzieży" w Polsce. Spotkanie było również okazją do przedstawienia stanu prac nad programem „Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027" oraz Programami Regionalnymi i nową inicjatywą dla osób młodych ALMA (Aim, Master, Learn, Achieve).
***
Sytuacja osób młodych poniżej 30 r. ż. na rynku pracy w Polsce jest relatywnie dobra na tle UE (stopa bezrobocia w tej grupie wiekowej wynosi w Polsce 6,1% wobec 11% w całej UE ). Udział zarejestrowanych bezrobotnych poniżej 30 r. ż. w powiatowych urzędach pracy w ogóle bezrobotnych wynosi 22,3% i w ostatnich latach maleje. Widoczne jest jednak zróżnicowanie regionalne w tym zakresie.
W celu ułatwienia młodym osobom podejmowania zatrudnienia dobrej jakości, pozwalającego także na samorealizacje, Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej pracuje nad nowymi przepisami w zakresie osób młodych na rynku pracy w ramach pakietu nowych ustaw, które mają zmodernizować polski rynek pracy i wdrożyć nowe podejście do polityki zatrudnienia.
Nowe przepisy adresowane o osób młodych będą przewidywały m. in. funkcję doradcy ds. zatrudnienia osób młodych w urzędach pracy, szkolenia cyfrowe dla osób młodych oraz możliwość tworzenia punktów doradztwa dla osób młodych w urzędach pracy, oferujących kompleksowe doradztwo w zakresie zatrudnienia, edukacji, zdrowia, pomocy społecznej.