Gwarancje dla młodzieży to skierowany do państw członkowskich Unii Europejskiej (UE) postulat zapewnienia młodym ludziom w wieku do 25 lat (lub gdy dany kraj tak zdecyduje, do 29 lat), w tym także tym, którzy nie mają zatrudnienia ani nie uczestniczą w kształceniu lub szkoleniu (tzw. grupa NEET), dobrej jakości oferty zatrudnienia, dalszego kształcenia, przyuczenia do zawodu lub stażu w ciągu 4 miesięcy od zakończenia kształcenia formalnego lub utraty pracy. Zawarty został on najpierw w Zaleceniu Rady Unii Europejskiej w sprawie ustanowienia Gwarancji dla Młodzieży (2013 C 120/01) z 22 kwietnia 2013 r., a następnie w przyjętym w październiku 2020 r. nowym Zaleceniu Rady UE „Pomost do zatrudnienia – wzmocnienie gwarancji dla młodzieży". Koordynatorem Krajowym Gwarancji dla młodzieży w Polsce jest Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii.
Tematyka rynku pracy i satysfakcjonującego zatrudnienia jest wskazywana przez młode osoby jako jedno z kluczowym wyzwań. Z tego względu program GdM jest ważnym elementem dyskusji nad oczekiwaniami i potrzebami osób młodych, tak by zaplanowane w jego ramach działania w jak najlepszy sposób wychodziły naprzeciw tym oczekiwaniom.
Więcej informacji nt. Gwarancji dla młodzieży znajduje się na stronie dlamlodych.praca.gov.pl.
Rada Dialogu z Młodym Pokoleniem
RDMP jest pierwszym w historii Polski organem dialogu obywatelskiego pomiędzy młodym pokoleniem Polaków a najważniejszymi instytucjami państwowymi. Została powołana w ubiegłym roku. Obecnie trwają także konsultacje ze środowiskami młodzieżowymi nad zakresem opracowywanej przez Pełnomocnika „Strategii RP na Rzecz Młodego Pokolenia". Celem konsultacji jest zebranie opinii, pomysłów i propozycji rozwiązań, które posłużą do opracowania ww. dokumentu strategicznego, definiującego wieloletni plan działań państwa w obszarze polityki młodzieżowej.Więcej informacji na stronie https://www.gov.pl/web/pozytek/x-posiedzenie-rady-dialogu-z-mlodym-pokoleniem.