18 marca br. w MPiPS odbyła się konferencja pt. "Czy zatrudnianie młodych się opłaca? Jak pozyskać, utrzymać i motywować młodego pracownika?" zorganizowana przez Forum Młodych Lewiatan i Fundację Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości. Wzięli w niej udział przedstawiciele organizacji młodych, pracodawców, przedsiębiorcy oraz przedstawiciele resortu.
Podczas spotkania została omówiona sytuacja ludzi młodych na rynku pracy. Dyskusja zaczęła się od charakterystyki pokolenia Y, które obecnie dominuje wśród pracowników rozpoczynających swoją karierę zawodową. J. Męcina, Sekretarz Stanu w MPiPS podkreślił, że cechą pokolenia Y jest otwartość na świat i nowe wyzwania oraz umiejętność korzystania z nowych technologii - co w dzisiejszych czasach jest ogromnym atutem. Minister wskazał również, że jednym z elementów utrudniających młodym start na rynku pracy jest często niedostateczna wiedza o realiach rynku pracy, oczekiwaniach pracodawcy, wynagrodzeniu, możliwościach rozwoju. Im większy rozdźwięk między oczekiwaniami pracodawcy i absolwenta tym okres poszukiwania pracy dłuższy, a frustracja czy rozgoryczenie młodych większe. Dlatego wyzwaniem nie tylko dla szkół i uczelni, ale i młodzieży oraz pracodawców jest dostarczanie wiedzy o oczekiwaniach rynku pracy. Wyzwanie to muszą także podejmować urzędy pracy. To zdanie poparli pracodawcy podkreślając, że młodzież niewiele wie o rynku wynagrodzeń. Wspólną konkluzją było stwierdzenie, ze dla młodych ludzi ważne jest zdobywanie doświadczenia zawodowego już na etapie nauki i budowanie jeszcze na etapie edukacyjnym wiedzy o rynku pracy i kontaktów z pracodawcami. Przedstawiciele organizacji młodzieżowych uczestniczący w spotkaniu podkreślali, że młodzież chce angażować się w programy współpracy z przedsiębiorcami. Podali kilka przykładów takiego zaangażowania, informowali też o inicjatywach organizacji młodzieżowych na rzecz młodzieży.
Kolejna część spotkania była poświęcona edukacji w Polsce. Prof. Blikle zwrócił uwagę na problem systemu kształcenia w Polsce. W jego opinii należy usprawnić system edukacji, wiążąc go w większym stopniu z rynkiem pracy. Pomoże to nie tylko młodym ludziom wejść na rynek pracy, ale także firmom mieć wykwalifikowanego pracownika. Przedstawiciele firmy Nestle z kolei wskazywali, jak ważna jest współpraca biznesu ze szkołami. Nestle uruchomiło już specjalne programy staży. Takie rozwiązanie jest korzystne dla obu stron – daje młodym ludziom szanse na zdobycie doświadczenia, a firmie możliwość lepszego zrozumienia potrzeb młodych.
W kolejnej części spotkania W. Kosiniak – Kamysz, Minister Pracy i Polityki Społecznej wskazał, że Polacy są uznawani za jednych z najlepszych pracowników w Europie, co jest powodem do dumy. Stwierdził, że nadszedł czas tworzenia jak najlepszych warunków do pracy dla młodych, bo to oni w przyszłości będą kształtować rynek pracy i budować relacje pomiędzy pracownikami a pracodawcami. Podkreślił, że Polska mocno angażuje się w inicjatywę Gwarancji dla Młodych, która już w perspektywie 2014 roku dała dobre efekty i znaczący spadek bezrobocia wśród młodzieży.
J. Męcina podkreślił ogromne zaangażowanie ministerstwa w uruchomienie "Gwarancji dla Młodzieży", który jest kompleksowym programem wsparcia młodych na rynku pracy. Wskazał, że dzięki tej inicjatywie młodzi zdobędą doświadczenie i wiedzę, która pomoże im w szybszym znalezieniu pracy. Pan Minister podkreślił, że ministerstwo będzie promować także niskoprocentowe pożyczki dla młodych "Wsparcie w starcie" na otwarcie własnej firmy. Jest to zarazem droga, dzięki której młodzi mogą rozpocząć życie zawodowe wykorzystując przy tym wszystkie atuty swojego pokolenia: innowacyjność, chęć rozwijania się, szybkiego uczenia się i samodzielność. Ludzie młodzi, również ci zaczynający swoją karierę, jak i pracodawcy powinni znaleźć wspólny „kanał" komunikacji i stworzyć platformę wymiany spostrzeżeń, doświadczeń, innowacyjnych rozwiązań i dobrych praktyk. Państwo powinno zbudować takie warunki i takie rozwiązania czy też programy wsparcia, które będą zachęcały firmy do inwestowania w ludzi młodych. Jednym z takich rozwiązań jest właśnie inicjatywa "Gwarancje dla młodzieży". Należy odnotować, że była ona bardzo dobrze oceniona przez uczestników spotkania, którzy deklarowali chęć jej promowania i rozpowszechniania. Padło wiele przykładów konferencji, seminariów, czy warsztatów organizowanych przez organizacje młodzieżowe. Kolejną płaszczyzną współpracy będzie powołana przez biorące udział w spotkaniu organizacje Młodzieżowa Rada Gwarancji dla Młodych w Polsce.